Popenec břečťanovitý

Neobyčejně obtížný plevel. V místech, kde se mu líbí a kde má pro sebe nejlepší podmínky a prostředí,  je takřka nevyhubitelný. Konzumujeme pouze mladé lístky a jen na jaře (kdo seká sekačkou, zjistí, že se rostlinky celé léto pěkně zmlazují a tak není co řešit). U Biotety se mu dobře daří na vlhčím stinném místě.

Používáme ho do polévek a dalších různých zeleninových jídel. V závěru tepelné úpravy necháme přejít varem nebo krátce povaříme. Když se místo soli použije sójová pasta miso,  tak se zjemní i určitá hořkost a popenenc je najednou málem nasládlý, chutný, zvlášť, když polévku nebo omáčku přisladí ještě dobře použitá tepelně zpracovaná cibule. 

Na jaře jsme většinou po zimě více zahlenění než v jiných ročních obdobích, kdy máme více pohybu a více odhleňovací stravy, tedy zeleniny.  A proto právě na jaře se odhleňující přednost popence velmi hodí. Zároveň zpestří náš pročišťující jídelníček o další chuť. Popenec má mimořádně intenzivní energii. Je nízký, plazí se u zeměm a je schopen dobře přežívat v jakémkoliv prostředí. To kromě jiného znamená,  že je velmi přizpůsobivý. To je vlastnost, bez které se v současné rychle se měnící době nikdo nemůže obejít. A i tu nám popenec oddaně dává, když ho ctíme a umíme ho využít.

Jedna z předností nejdůležitější: spolu s dalšími  divokými zeleninami bude moci nahrazovat mořské řasy, až svět dospěje do takových ekonomických problémů, že export-import na delší vzdálenosti nebude únosný nebo nebude vůbec možný.

Obrázek a další informace: Popenec břečťanovitý