Kozí noha neboli husí packa

Používáme listy mladých rostlin, když je máme na zahradě, zmlazujeme posekáním. Ve směsi pěstovaných zelenin je možné použít i listů rostliny vzrostlé. Sbíráme od brzkého jara až do června. Zmlazené rostlinky i v létě. Starší rostlinky pak do směsí také i v létě. Chuť je příjemná, nakyslá až trpká, ořechovitá, když si na ní zvykneme, oblíbíme si jí.

Použití: podporuje trávení. Je dobré ji zpracovávat do špenátů. Velice chutný je salát. Je opravdu dobrou jarní zeleninou. V kuchyni našich předků zaujímala význačné postavení. Bohužel jsme k naší škodě na to zapomněli, jako na mnoho dobrých zvyklostí, kterými si naši prarodiče a praprarodiče udržovali svěžest, výkonnost a zdraví do vysokého věku.

Salát: mladé lístky vnoříme do vroucí vody, bleskově oblanšírujeme, hned vyjmeme. Jemně nakrájíme a promícháme se zálivkou připravenou z trochy vody, špetky soli, trochu umeocta a malého množství do skleněna osmahnuté cibule.

Dušení s použitím oleje: nahřát pánev, nakapat trochu kvalitního oleje. Na teplý olej jemně nakrájenou cibuli, osmahnotu do skleněna. Přidat jemně nakrájené listy kozí nohy, zakapat trochou sojové omáčky, pod pokličkou dusit, případně trochu podlít. Dusíme 10 minutek. Můžeme dusit také s různými druhy zeleniny. Když přidáme listy z ředkvičky nebo lehce převařené a nakrájené mladé kopřivy, více cibule, trochu nakládaného česneku a pak rozmixujeme, máme výborný špenátek, Který zahustíme kukuřičným škrobem nebo kuzu nebo mišutkou a nejlépe propasírovaným celým zrnem.

Recept najdete zde: Pikantní příloha

Obrázek a další informace: Kozí noha