Umeocet
- Podrobnosti
- Nadřazená kategorie: ROOT
- Kategorie: Informace
Vzniká při výrobě (fermentaci neboli kvašení) švestiček umeboshi jako odpadní prodkut - červená voda ume-su, neboli umeocet. Z chemického hlediska ale s octem nemá nic společného. Umeocet má slanokyselou chuť a jako jediný z octů je zásaditý. Na rozdíl od obyčejného octa (který je vhodný tak na úkild domácnosti) neničí krev a střevní mikroflóru. V kvalitě je vzhledem k běžnému octu zcela bezkonkurenční.
- má silné neutralizační schopnosti
- obsahuje velké množství minerálních látek, enzymů a vitamínů ve vstřebatelné podobě
- posiluje trávení a imunitu
- stimuluje funkci střev
- napomáhá proti únavě a nevolnosti
- pomáhá při kožních problémech
- výborný pro sportovce - váže vodu v těle a dodává mu cenné látky
Při střevních bakteriálních infekcích je dobré vypít likérovou odlivku plnou umeocta. Pokud je to pro někoho moc silné, může si jej smíchat se šálkem horké vody a pít po dobu trvání obtíží. Nápoj povzbudí trávení, během 2 - 3 dnů pomůže přirozenou formou zlikvidovat obtíže žaludku či jiný zažívací problém, zejména během cestování - v těchto případech pijte každý den 2 - 3 šálky.
A jak používá Umeocet Bioteta?
K dochucování salátů, polévek, omáček. Je dobré, třeba na dochucení polévky, použít zároveň i Shoyu. Tyto dvě chutě se společně moc dobře doplňují (1 : 1). Nebojte se zkoušet. Jen ochucujte opatrně, Umeocet je poměrně silný. Kdo si začíná zvykat na napařenou zeleninku a má pocit, že je bez chuti, můži si ji lehce zastříknout Umeoctem, zvýrazní se chuť zeleniny.
Náš tip:
Na jemnou nakrájet čínské zelí, na jemno nastrouhat mrkev a ředkev Daikon, po jaru určitě pampelišku nebo sedmikrásku, přidat Umeocet, nahoru položit talířek, zatížit čímkoliv, nechat alespoň 1/2 hodiny, lépe 2 hodiny odležet, Umeocet nastartuje kvašení, tzv. krátkodobé, naruší pro nás hůře vstřebatelnou vlákninu, vytáhne ze zeleniny sladkou chť. Takto připravený salát dáme po dvou hodinách do ledničky a máme na 2 - 3 dny co přidávat na talíř a nebo jako svačinku do práce ke kváskovému chlebu či obilné kaši. Jindy můžete použít bílé zelí, červené zelí, kedluben, ředkvičky, trochu okurky, celer, ledový salát, někdy můžeme jednu zeleninu oblanšírovat - květák, kedluben, celer, petržel. Používáme vždy jen 2 - 3 druhy zeleniny. Do salátu lze přidat jablečnou šťávu - pro ty, kterým chybí výraznější sladká chuť.
Zařaďte Umeocet do svého jídelníčku, přidejte více zeleniny, uberte živočišné produkty a cukr a únava se vypaří!