Recepty

Bílá polévka z květáku, brokolicových košťálů a krup

Na rozehřátý sezamový olej (1 lžíce=1 porce) dáme na nudličky nakrájenou cibuli, osolíme špetkou soli. Vaříme-li více porcí, dáme větší špetku. Cibuli restujeme asi tak 2-3 minuty, přidáme košťály nakrájené na kostičky a růžičky květáku, sůl, kmín, uvařené kroupy, vše zalijeme studenou vodou a vaříme 20 minut. Dochutíme bílým misem, možno i umeoctem a hotovou polévku sypeme cibulí šalotkou nebo řasou nori.

Boršč podle Biotety

Cibuli se špetkou soli orestujeme na sezamovém oleji do sklovata. Přidáme pokrájenou mrkev, petržel a zelí a osolíme. Podlijeme horkou vodou a dusíme do měkka. Vaříme i déle než 20 minut. Přidáme vařené fazole (nejlepší jsou velké) a nahrubo nastrouhanou červenou řepu (řepu umyjeme a vaříme ve slupce 3/4 hodiny, oloupeme a nahrubo nastrouháme jako okurku). Dochutíme tofunézou, sójovou smetanou, umeoctem a sójovou omáčkou shoyu.

Bramborový salát z bulguru

Bulgur uvaříme dle základního receptu a necháme vychladnout, pak přidáme zeleninu: 2 lžíce sezamového oleje zahřejeme, přidáme cibuli na kostičky, osolíme, přidáme další zeleninu - mrkev, celer, petržel na hrubo nastrouhanou a lehce podlijeme horkou vodou. Zelenina se vaří spíše v páře a jen v trošce vody. Hotovou zeleninu vmícháme do bulguru, přidáme ovesnou smetanu a tofunézu dochucujeme umeoctem.

Bramborový salát z bulguru 2

Uvaříme bulgur dle základního receptu – 1 hrnek bulguru, 2 a půl hrnku vody, sůl (sůl při vaření obilovin vždy na 7 dkg obiloviny špetka soli na tři prsty).
Necháme ho vychladnout na pokojovou teplotu. Mezitím si připravíme zeleninu do salátu. Na sezamovém oleji za studena lisovaném orestujeme cibulku - nahřejeme hrnec s olejem (denní dávka oleje pro jednoho člověka je 1 polévková lžíce včetně semínek), vložíme cibulku, osolíme, 2-3 min restujeme, přidáme nastrouhanou zeleninu (strouháme na větší oka jako okurkový salát) a to mrkev, celer, petržel a mražený hrášek, osolíme, podlijeme horkou vodou nebo bancha čajem a dusíme 10-12 minut, případně 15 minut, podle množství zeleniny. Hotovou zeleninu přidáme do bulguru, necháme jí předem ale trochu vychladnout. Dále přidáme tofunézu, domácí kvašenou okurku, hořčici od firmy Natural, případně trochu hořčice středně ostré od Probia, na jaře něco zeleného – třeba pampeliškové listy. Promícháme, dochutíme umeoctem a sójovou omáčkou Shoyu.

Buchta z Hokaida

40 dkg špaldové polohrubé mouky
1 lžička skořice
2 lžičky prášku do pečiva od Biotety
1/4 l sezamového oleje
30 dkg sladěnky
10 dkg pomletých ořechů
1/2 kg dýně Hokaido strouhané na hrubo

Číst dál: Buchta z Hokaida

Čaje z neobvyklých surovin

Pro děti

Je také velmi vhodný čaj z malinového a jahodového listí nebo čaj z jablečných křížal. Každodenně můžeme používat čaje Bancha (Hojicha nebo Kukicha - mají minimum theinu). 

 

Čaj ze zázvoru

Podporuje srdce a tenké střevo. Má silně zahřívající účinky. Je dobrý na posílení žaludku, při nachlazení, při astmatu. Urychluje cirkulaci krve. Př: 1 lžičku očištěného nastrouhaného čerstvého zázvoru přelijeme 1 litrem vroucí vody. (neměl by se vařit, jinak ztratí většinu léčivých účinků) Při nachlazení můžeme přidat pár zrnek koriandru.

 

Posilující slaný nápoj z kuzu

Tento nápoj slouží jako lék při celkové slabosti, nachlazení, žaludečních a střevních potížích. 1 lžička kuzu, 1 šálek vody, 1/2 švestky umeboshi nebo 1 lžička shoyu. Všechny ingredience dobře promícháme a rozpustíme ve vodě. Pomalu tuto směs vaříme až je průhledná. Podává se teplé. Kuzu je výborným a lehce stravitelným zdrojem energie, vhodným po operacích zažívacího ústrojí, po delším půstu či velkém vyčerpání.


Čaj ze sezamových semínek

Při pravidelném pití upravuje menstruační potíže (zejména nepravidelnou a bolestivou menstruaci), zlepšuje kvalitu vlasů, vylepšuje náladu. Pro vysoký obsah vápníku je vhodný jako prevence a léčba osteoporózy, má příznivý vliv na tvorbu a kvalitu mateřského mléka. Pomáhá také při zrakových potížích. Př: Sezamová semínka žlutá nebo černá lehce podrtíme. Na 2 čajové lžičky semínek použijeme 1 šálek vody. Uvedeme do varu a mírně vaříme 10-20 minut. Denně můžeme vypít 2-3 šálky. Tento čaj také necedíme.

Čevapčiči z čočky, červené řepy a jemných vloček

Čočku uvaříme s Kombu do měkka. Osolíme a vaříme ještě 10 minut. Do vychladlé čočky nastrouháme syrovou červenou řepu, přidáme jemné ovesné vločky a najemno nakrájenou cibuli. Každý si dochutí podle svého. Bioteta přidala cayenský pepř. Tvoříme válečky a fritujeme v oleji.

189

Čínská rýžová kaše Congee

Tradiční čínská každodenní snídaně, kterou začínají svůj den. Nejedná se o žádnou kulinářskou lahůdku, kaše je víceméně bez chuti. Její výhodou je ale obrovská výživnost a velmi dobrá stravitelnost. Mohou ji kojenci již od 6. měsíce, ale může být i jako základ obilného mléka. Je vhodná při rekonvalescenci, průjmech, akutních i chronických nemocí zažívacího systému, redukční dietě, na pročištění a jako jídlo při půstu. Congee vytváří čchi i šťávy, je zde totiž dokonalá harmonie mezi jin a jang. Kaše harmonizuje a posiluje střední ohřívač.

Číst dál: Čínská rýžová kaše Congee

Cizrnový salát s květákem

Předem oblanšírovaný květák a do měkka uvařená cizrna, troška olivového oleje, tofunéza, čerstvá cibulka na drobno nakrájená, rajče nebo červená paprika (jen pro barvu).