O vláknině
- Podrobnosti
- Nadřazená kategorie: ROOT
- Kategorie: Informace
Zvýšená spotřeba rafinovaných potravin, cukru, masa a mléčných výrobků vede k prudkému nárůstu zažívacích a vyprazdňovacích potíží. Běžná strava je hluboko pod normálem denního přijmu potřebného množství vlákniny. Díky nedostatečnému přijmu vlákniny trpí lidé potížemi trávicího traktu, které začínají zubním kazem, zácpou a končí třeba rakovinou tlustého střeba, kde Česká republika zaujímá přední místo ve světě.
Důležitost vlákniny se léta podceňovala, zelenina a obiloviny byly zatlačeny do kouta. Dnes je však dokázáno, že zdravý a dlouhý život bez vlákniny není možný. Vláknina je takzvanou kostrou rostlin a je to dobrý kartáč na naše zahleněná a běžnou stravou zanešená střeva. Zatímco se tuky, bílkoviny a sacharidy bez vlákniny zcela zpracovávají v tenkém střevě, vláknina je posunována dále přes tlusté střevo prakticky nezměněna. Proto došlo k tomu, že je v západních zemích ze stravy již přes sto let odstraňována jako bezcenná. Nyní už však víme, že ovlivňuje funkci celého trávicího traktu, nejvíce však tlustého střeva. Vláknina je obsažena také ve stolici a tak usnadňuje její pohyb ve střevech. Zabraňuje vytváření toxinů a růstu škodlivé střevní flóry. Dále znemožňuje přítomným toxinům v nárůstu koncentrace a tím možnému poškození střevní stěny.
Přechodem na stravu bohatou na vlákninu je možné účinně předcházet zácpě, hemeroidům, zánětu tlustého střeva a rakovině střev. Potraviny bohaté na vlákninu - celé obiloviny, luštěniny, semínka a ořechy, zelenina, divoká zelenina, mořská zelenina - řasy a také menší množství ovoce (ne jižní) napomáhají nejen proti tvorbě zubního kazu, cukrovce, obezitě, různým srdečním onemocněním, zvýšené hladině cholesterolu, tvoření křečových žil, jaterním a žlučovým potížím, ale jsou vyváženým zdrojem nejen vlákniny, ale i jiných výživových složek. Dostatečnou konzumací těchto potravin získáte 3 - 4 krát větší množství vlákniny než v dnešní běžné stravě. Důležitá informace - potraviny živočišného původu obsahují jen zanedbatelné množství vlákniny a je proto vhodné k nim jíst více zeleniny.
Náš tip: na jemno nastrouhanou ředkev Daikon s trochou sójové omáčky Shoyu nechat 1/2 hodiny odležet a jíst k masu krom jiné zeleniny, třeba do salátu. Tato zeleninka se pak dobře postará o to, aby nám tam to masíčko neleželo příliš dlouho a nedělalo neplechu. Je dobré vědět, že vláknina v zelenině, aby byla dobře stravitelná, by se měla trošku narušit a to například kvašením pomocí umeocta nebo kvalitní mořské soli, dušením na tuku i na vodě, napařením, blanšírováním, protože člověk nemá trávicí trakt jako kravička. A když si na každý talíř přidáme trochu kvašené zeleniny a zařadíme do jídelníčku třeba také miso, kváskový chléb, ostatní kvašená jídla, tofu, tempeh, amasaké, umeocet, umebošky, budou naše střeva jako v pelíšku, budou mít totiž ještě navíc dostatek přirozené kyseliny mléčné. Změna stravy s orientací na potraviny obsahující více vlákniny je lepší, bezpečnější a má trvalé účinky ve srovnání s používáním projímadel.
Proč ne otruby?
Obsahují příliš velké množství vlákniny a pro pravidelnou konzumaci nejsou vhodné, neboť mohou způsobit podrážnění stěn tlustého střeva a zabránit vstřebávání jiných výživných složek.
Klíčem k osvobození od střevních problémů je jednoduchá strava založená na obilovinách a nerafinovaných potravinách, kombinovaná s pravidelnou konzumací kvašených potravin a minimální konzumací masa a mléčných výrobků. Jezme maso a mléčné výrobky kvalitní a jezme je jako naše prababičky: střídmě a skromně. Maso tedy jen v neděli. A to si pak můžeme dopřát i to v biokvalitě.